Woda jonizowana, nazywana również żywą i alkaliczną, to pojęcie, z którym w dalszym ciągu zetknęła się tylko część z nas. Dowodem jest tu chociażby fakt, że pytania w stylu „co to jest woda alkaliczna” w dalszym ciągu przewijają się przez wyniki wyszukiwarek. Mówiąc krótko, woda żywa to najzdrowszy dla człowieka typ wody, bogaty w składniki, których próżno jest szukać w zwykłej kranówce. Do jej spożywania zachęcają nie tylko entuzjaści medycyny alternatywnej, ale również lekarze, dietetycy i sportowcy. Bardzo często, woda alkaliczna jest również podawana osobom, leczącym się w sanatoriach. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tej wyjątkowej cieczy.
Odczyn zasadowy
Jedną z najprostszych odpowiedzi na pytanie, co to jest woda alkaliczna, jest fakt, że mówimy tu o cieczy o odczynie zasadowym. Generalnie wyróżniamy trzy typy odczynów – kwaśny, neutralny i zasadowy. Ten pierwszy uchodzi za najbardziej szkodliwy dla człowieka, zaś ostatni – za najkorzystniejszy. Poziom pH wody alkalicznej przekracza bowiem 7,5, co pozwala na zachowanie równowagi w organizmie, zakwaszanym często przez złą dietę. Woda jonizowana posiada również ujemny poziom ORP, oznaczający spore stężenie wolnych elektronów oraz jonów wodorotlenowych. Sprawia to, że woda ta jest w stanie zapewnić organizmowi lepszą przemianę materii, wypłukując z niego toksyny i kwasy. Woda alkaliczna pełni także rolę skutecznego przeciwutleniacza.
Picie wody alkalicznej
Wiemy już, co to jest woda alkaliczna. Pozostaje więc omówienie kwestii nawadniania się tą niezwykle zdrową cieczą. Ogromną zaletą wody żywej jest fakt, że nie musimy kupować jej w sklepach. Możemy bowiem zrobić ją sami, mieszają pół szklanki wody z ¼ łyżeczki sody oczyszczonej, po czym wypijając przegotowaną mieszankę, lub wykorzystując domowy jonizator. Wybierając tego typu urządzenie, powinniśmy stawiać wyłącznie na zaufanych sprzedawców, takich jak internetowy MediaSklep24, posiadający status oficjalnego dystrybutora marek Biontech i aQuator. Wodę alkaliczną powinniśmy pić nie później, niż na pół godziny przed posiłkiem i nie wcześniej, niż 1,5-2 godziny po. Dzięki temu, nasz organizm będzie w stanie czerpać najwięcej korzyści z takiego nawodnienia.